هر آنچه باید درباره‌ی Reading آزمون MSRT بدانید!

بخش reading آزمون MSRT از مهم‌ترین و چالش برانگیزترین قسمت‌های این آزمون است. بیشترین تعداد سوالات آزمون مربوط به بخش Reading است. در این قسمت چهار متن با موضوعات متفاوت در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که در زمان حدود ۴۵ دقیقه باید به ۴۰ سوال پاسخ دهند. به همین دلیل لازم است که داوطلبان علاوه بر دانش زبانی با مهارت‌ها و تکنیک‌های پرکاربرد هم آشنا باشند.

پرتکرارترین سوالات reading آزمون MSRT

به طور معمول برخی انواع سوالات reading آزمون MSRT در ادوار مختلف تکرار می‌شوند. آشنایی با ساختار این سوالات می‌تواند در میزان پاسخ‌های صحیح تاثیر چشمگیری داشته باشد. پرتکرارترین ساختارها عبارتند از:

۱. سری سوالات  Main Idea یا درک مفهوم کلی متن

این سوالات معمولا در تمامی آزمون‌های زبان انگلیسی حضور دارند. در این سوالات یک یا چند پاراگراف به داوطلبان ارائه می‌شود و در یک سوال از آن‌ها خواسته می‌شود مفهوم کلی متن را تشخیص دهند. برای پاسخگویی هرچه بهتر به این متون لازم است  مهارت تندخوانی را بیاموزید و بتوانید به سرعت کلمات کلیدی متن را تشخیص بدهید. به طور معمول ایده‌ی اصلی هر پاراگراف در یک جمله‌ی هسته‌ای یا Topic Sentence بیان می‌شود که این جمله هسته‌ای اغلب در سطر اول پاراگراف ظاهر می‌شود.

 

به مثال زیر توجه کنید:

      In most of Europe, farmers’ homes and outbuildings are in general located within a village. Every morning, the farmers and farm laborers leave their village to work their land or tend their animals in distant fields and return to the village at the end of the day. Social life is thus centripetal; that is, it is focused around the community center, the village. Only in certain parts of Quebec has this pattern been .preserved in North America.

:The main topic of the paragraph is

A)  European farm products

B) social life in Quebec

C) the European pattern of rural settlement

D) Europeans’ way of sustenance

۲. سوالات استدلالی

  در این نوع سوالات نیز مانند سوالات بخش درک مفهوم کلی، یک پاراگراف از متن به داوطلبان ارائه می‌شود و سوالاتی از آن‌ها پرسیده می‌شود. تفاوت سوالات استدلالی با سایر سوالات درک مطلب در این است که پاسخ نمی‌تواند به صورت مستقیم از متن خارج شود، بلکه داوطلب بایستی با توجه به اطلاعاتی که در متن داده شده، استدلال انجام داده و نتیجه‌گیری کند و با توجه به نتیجه به سوال پاسخ دهد. در صورت .چنین سوالاتی با واژگانی نظیر inferred, imply, suggest و is probable مواجه می‌شوید که نشان می‌دهند که پاسخ سوال نیاز به استدلال دارد و از داده‌های مستقیم استخراج نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود که برای پاسخدهی به این قبیل سوالات، پیش از خواندن متن، سوال را با دقت بخوانید تا متوجه شوید دنبال چه اطلاعاتی در متن هستید. سپس پاراگراف را به طور کامل و باتوجه به جزییات بخوانید و سعی کنید پیش از خواندن گزینه‌ها در ذهن به سوال پاسخ دهید. سپس تمامی گزینه‌ها را بخوانید. اشتباه رایج در پاسخدهی به سوالات استدلالی این است که افراد با رسیدن به اولین گزینه‌ای که درست به نظرمی‌رسد تصمیم گرفته و باقی گزینه‌ها را نمی‌خوانند. درحالی که بهتر است از روش حذف پاسخ‌هایی که به طور حتم غلط هستند، گزینه‌های قابل تحلیل را به حداقل برسانید و سپس با خواندن دقیق و تحلیل به پاسخ صحیح برسید. به مثال زیر توجه کنید:

A star very similar to the sun is one of the nearest stars to Earth. That star is Alpha Centauri, just 4.3 light-years away. Other than our own sun, the nearest star to the earth is a tiny red star, not visible without a telescope, called Proxima Centauri.

...It can be inferred from this passage that

A) Proxima Centauri is similar to the earth’s sun

B) Proxima Centauri is the closest star to the earth

C) Alpha Centauri is invisible from the earth

D) Proxima Centauri is less than 4.3 light-years from the earth

۳. تعیین مرجع ضمیر

در سوالات تعیین مرجع ضمیر reading آزمون MSRT، یک ضمیر به طور خاص هایلایت یا بولد می‌شود و داوطلبان بایستی مرجع آن را تعیین کنند. برای پاسخدهی به این سوال بایستی چند جمله قبل و بعد ضمیر را بخوانیم. سپس توجه کنیم کلمه‌ای که حدس زده‌ایم مرجع ضمیر باشد از لحاظ مفرد و جمع بودن، نقش گرامری و ... با جمله جور در‌می‌آيد یا خیر.  به مثال زیر توجه کنید:

The astrological nature of the Mayan use of astronomical data explains in part why so few written records exist of that data. The Mayans believed that the passage of the sun continued throughout the night, only, then, it was traveling through the underworld. This was believed to be a perilous journey, with many demonic figures lurking in the darkness, waiting to ambush the sun to prevent it from returning to the sky at dawn.

Question: The word it in the passage refers to

A) night

B) sun

C) passage

D) data

۴.سوالات واژگان

در این بخش واژه‌ای برای داوطلبان مشخص شده است که  باید معنای آن را از گزینه‌ها انتخاب نماید. گرچه داشتن دامنه وسیع واژگانی به سرعت و دقت شما در پاسخدهی به این سوالات کمک می‌کند، اما آشنا نبودن با واژه نمی‌تواند مانع باشد و شما می‌توانید با خواندن متن، معنای واژه را از گزینه‌های موجود انتخاب کنید. مثال:

       Parasitic plants are plants that survive by using food produced by host plants rather than by producing their own food from the Sun's energy. Because they do not need sunlight to survive, parasitic plants are generally found in umbrageous areas rather than in areas exposed to direct sunlight. Parasitic plants attach themselves to host plants, often to the stems or roots, by means of haustoria, which the parasite uses to make its way into the food channels of the host plant and absorb the nutrients that it needs to survive from the host plant.

: The word umbrageous in the paragraph  is closest in meaning to

A) moist

B) well lit

C) shaded

D) buried

تقویت دامنه واژگان باعث می‌شود شما وقت بیشتری برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب داشته باشید. در اینستاگرام و تلگرام آزمون زبان به آدرس @Azmoonzaban_com می‌توانید به پرکاربردترین واژگان آزمون MSRT دسترسی داشته باشید. 

۵. سوالات کلی

در پایان بعضی Readingها سوالاتی می‌آید که در مورد موضوعاتی از قبیل لحن و یا نظر نویسنده است. داوطلب باید کل متن را مطالعه کند و سپس پاسخ دهد.

 

مهارت‌های ‌Skim & Scan

این دو مهارت بسیار حائز اهمیت است که داوطلبین میتوانند نمرات بسیار خوبی را با استفاده ازاین دومهارت، کسب نمایند. از جمله مشکلات آزمون‌های زبان، طولانی بودن متون قسمت READING است. برای موفق شدن در این قسمت، داوطلب باید مهارت‌هایی را یاد بگیرد که توانایی سریع خوانی او تقویت شود.

skim & scann

مهارت های skim و scan به خواندن و درک مطلب سرعت می‌بخشد.

مهارت Skim

مهارت Skim در واقع عبارت است از مطالعه سریع متن به نحوی که متوجه نکات کلی متن شویم. یعنی همانطور که روزنامه را به سرعت از ابتدا تا انتها مرور میکنیم تا بدانیم جریان از چه قرار است، در برخی سوالات reading آزمون MSRT نیز، مانند سوالات Main Idea لازم است با خواند سریع، تصویری کلی از متن به دست بیاوریم.

مهارت Scan

زمانی که در متن به دنبال جزئیات خاصی میگردیم، کلیدواژه‌ها را مشخص میکنیم و با توجه به جملات قبل و بعد آن، پاسخ سوالات را انتخاب میکنیم.

راه‌کارهایی برای تقویت مهارت‌های تندخوانی:

  •  باید تمرین کنید که کلمات متون را به صورت گروهی و باهم مطالعه کنید. این کار را به نحوی انجام دهید که بتوانید با یک نگاه سریع مفهوم یک متن را دریابید.
  • هنگام مطالعه‌ی متن، با انگشت یا خودکار و یا مدادی، کلمات را دنبال کنید. سعی داشته باشید که سرعت خط بردن با سرعت مطالعه، همزمان، سریع باشد.
  • هنگام مطالعه‌ی متن، کلمات مهم و کلیدی مانند تاریخ، اسم خاص و… را مشخص کنید، تا هنگام پاسخگویی سریع‌تر و راحت‌تر به آن دسترسی پیدا کنید.
  • پس از مطالعه‌ی عمقی در شرایط واقعی آزمون خود را محک بزنید و از آزمون‌های آزمایشی آنلاین کمک بگیرید. 
  •  بسیاری از افراد زمانی که چند جمله میخوانند دوباره به عقب برگشته و آن‌چه را که خوانده‌اند، دوباره مرور می‌کنند. این عادت غلط باعث کندخوانی می‌شود. بنابراین بهتر است بعد از مطالعه هر بخش یا پاراگراف، مکث کوتاهی کرده و آنچه را که مطالعه کرده‌اید در ذهن خود، مرور کنید.
  • فراموش نکنید که همیشه زمان سنجی داشته باشید. بعد از پایان هر متن زمان را ثبت کرده و دفعه‌ی بعد تلاش کنید سرعت خود را بیشتر کرده و رکورد بهتری را ثبت کنید.