معرفی بهترین منابع برای آمادگی آزمون MSRT

یکی از مهم‌ترین نکته‌های موفقیت در هر آزمونی مطالعه‌ی منابع درست و کاربردی است. دانشجویان و داوطلبان دوره‌ی دکتری برای شرکت در آزمون MSRT‌، بایستی منابع مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را مطالعه نموده و همچنین منابع فرعی مفید دیگر را نیز بشناسند. در این مطلب به معرفی بهترین و پرکاربردترین منابع آزمون MSRT می‌پردازیم:

منابع آزمون MSRT:

الف) منابع اصلی و مورد تایید وزارت علوم

پنج منبع اصلی آزمون که مورد تایید وزارت علوم ، شامل این موارد هستند:

 TOEFL Test Preparation Kit ETS

کتاب TOEFL Test Preparation Kit ETS که در ایران به کتاب تافل کیت معروف است، از مهم‌ترین منابع آزمون‌های داخل کشور مانند آزمون زبان MSRT، تولیمو و MHLE می باشد. در این کتاب شامل سوالاتی در سه بخش شنیداری، گرامر و ساختار های دستوری و درک مطلب و ریدینگ است، که در مجموع شامل ۹۸۰ سوال از آزمون های قبلی تافل، ۱۴۰ تمرین اضافی، مواردی برای گوش دادن و درک مطلب دستورالعملهایی برای آزمون به همراه ۷ فایل صوتی است. هر یک از این فایل های صوتی شامل ۵۰ سوال ‌listening می باشد.

 TOEFL Test Preparation Kit ETS

TOEFL Test Preparation Kit ETS

 

 Longman Preparation Course for the TOEFL iBT

 این کتاب که درواقع برای آمادگی آزمون تافل طراحی شده، دارای استراتژی ها و تمرین های  مفیدی برای هر چهار مهارت شنیداری، گفتاری، درک مطلب و نوشتاری است. یکی از نقاط قوت این کتاب این است که برای آشنا کردن زبان ‌آموزان با نقاط قوت و ضعف خود، برای هر مهارت، پیش آزمون‌هایی طراحی کرده است. و در انتها پس از اینکه زبان آموزان آموزش ها و تمرین ها را به اتمام رساندند از آنها انتظار می رود در یک پس آزمون نیز شرکت کنند. همچنین در انتهای کتاب ابتدا ۸ تست کوچک جهت آشنایی بیشتر زبان آموزان با نوع سوالات قرار داده شده و سپس دو تست کامل که شبیه آزمون تافل واقعی می باشند ارائه شده است.

 Longman Preparation Course

Longman Preparation Course for the TOEFL iBT

 Betty Azar-Understanding and Using English Grammar

مجموعه Understanding and Using English Grammar یکی از بهترین کتاب های گرامر زبان انگلیسی است. این مجموعه توسط Betty Azar نوشته شده و انتشارات لانگمن نیز آن را منتشر کرده است. این مجموعه کامل که برای زبان آموزان سطح متوسط تا پیشرفته مناسب می باشد دارای چندین کتاب مکمل از جمله کتاب راهنمای تدریس برای مدرسان زبان و همچنین کتاب کار برای زبان آموزان است. کتاب گرامر Betty Azar گرامر زبان انگلیسی را به زبانی ساده و قابل فهم توضیح می دهد. این کتاب بعد از آموزش هر مبحث گرامری فعالیت هایی را ارائه می کند که علاوه بر گرامر مهارت های دیگر زبان آموزان مانند مهارت شنیداری، گفتاری و نوشتاری را نیز تقویت می کند. یکی از نقاط قوت کتاب گرامر Betty Azar این است که هم گرامر رسمی و هم گرامر زبان عامیانه آموزش داده می شود. این کتاب گرامر همچنین قواعدی که یا در لهجه آمریکایی یا در لهجه بریتانیایی استفاده می شوند را نیز ذکر می کند.

English grammar

english grammer

 

 Essential Word for the TOEFL

این کتاب شامل  ۵۰۰ واژه از لغات پرکاربرد و ضروری آزمون زبان تافل می باشد. این کتاب ابتدا با بررسی آزمون تافل و معرفی کامل آن به ارائه ی لغات پرکاربرد به صورت درس به درس پرداخته است. از دیگر مزایای کتاب حاضر می توان به ارائه ی تست های متنوع برای تسلط هرچه بیشتر داوطلبان به لغات ضروری تافل اشاره نمود.

 Essential Word for the TOEFL

Essential Word for the TOEFL

  Absolutely essential words 504

 کتاب ۵۰۴ واژه، منبع شناخته شده‌ای برای تمامی افرادی است که با زبان انگلیسی سروکار دارند. کلماتی که در این کتاب ارائه شده اند جزء ضروری ترین کلماتی هستند که از هر زبان آموزی انتظار می رود آنها را بداند. شیوه آموزش کلمات در کتاب حاضر به این شکل است که کلمات به صورت ۴۲ درس هفتگی دسته بندی شده اند؛ در هر هفته ۱۲ کلمه برای یادگیری وجود دارد. در هر درس کلمات تعریف می شوند و تعدادی مثال نیز برای هر کدام از آنها ارائه می شود. سپس این کلمات در داستانی کوچک بکار برده می شوند تا ماندگاری کلمات یاد گرفته شده بیشتر شود. این کتاب همچنین سعی می کند برای تسلط بیشتر زبان آموزان تمریناتی را نیز برای هر درس ارائه کرده است.

  Absolutely essential words 504

Absolutely essential words 504

ب) سایر منابع آزمون MSRT:

در کنار منابع مور تایید وزارت علوم، مطالعه‌ی برخی منابع غیررسمی نیز به داوطلبان آزمون ‌MSRT پیشنهاد می‌شود که در زیر به این منابع می‌پردازیم:

TOEFL PBT by Longman

که در ایران به نام کتاب قرمز لانگمن معروف است یکی از مهمترین کتاب ها برای آمادگی جهت آزمون های  زبان دکتری، تولیمو، ام اس آر تی و … می باشد. در این کتاب به صورت جامع مهارت های چهارگانه آزمون های تافل که شامل بخش های شنیداری، گرامر، نوشتاری، درک مطلب و ریدینگ می باشد را توضیح داده است. همچنین از ویژگی های بارز این کتاب وجود تمرینات و تست های مشابه آزمون تافل می باشد. بخش گرامر کتاب قرمز لانگمن که شامل ۶۰ مهارت است یکی از بهترین منابع برای آزمون های msrt و زبان دکتری می باشد. در ادامه می توانید این کتاب را همراه با فایل های صوتی دانلود کنید.

Grammar in Use (Intermediate)

مجموعه Grammar In Use  یک سری کامل و جامع براي آموزش دستورزبان و آماده سازي زبان آموزان براي آزمون هاي بين المللي است. اين مجموعه براي مطالعه به صورت خودآموز و در سر کلاس براي زبان آموزان یک انتخاب ایده آل است. این مجموعه علاوه بر کتب دارای یک سی دی آموزشی برای تمرین های کتاب به خصوص تمرین های شنیداری نیز هست.

Grammar in Use (Intermediate)

Grammar in Use (Intermediate)

1100words you need to know

این کتاب برای تقویت دامنه‌ی واژگان و مهارت درک مطلب کاربرد دارد و سیستمی مشابه کتاب ۵۰۴ دارد.

Headway

مجموعه کتاب‌های Headway که در سطوح مختلفی با لهجه بریتیش کلاس‌های عمومی زبان انگلیسی تدریس می‌شود، برای تقویت مهارت شنیداری در آزمون MSRT نیز کاربرد دارد.

head way

Headway by Oxford

در پایان مطالعه‌ی تست‌های دوره‌های پیش‌تر برگزار شده‌ی MSRT که در قالب کتاب و جزوه موجو است را نیز توصیه می‌کنیم. بهتر است مدت زمانی پس از مطالعه‌ی منابع در آزمون‌های آزمایشی معتبر MSRT شرکت نموده و آموخته‌های خود را محک بزنید.