چطور مهارت تندخوانی reading msrt را تقویت کنیم ؟

همان طور که در مطلب همه چیز درباره‌ی ریدینگ آزمون MSRT خواندید، مهارت‌های تندخوانی در بخش درک مطلب و Reading آزمون‌های زبان انگلیسی بسیار می‌توانند مفید واقع شوند و دقایق ارزشمندی را برای داوطلبان وقت بخرند. در مطلب یادشده به دو تکنیک Skim & Scan اشاره کردیم. در این مطلب عواملی که موجب کندخوانی می‌شوند و در تندخوانی Reading MSRT تاثیر گذارند را بررسی خواهیم کرد. 

چرا باید مهارت تندخوانی Reading MSRT را تقویت کنیم؟

به طورکلی داوطلبان برای پاسخدهی به مجموع ۱۰۰ سوال آزمون MSRT در سه بخش شنیداری، گرامر و درک مطلب ۷۵ دقیقه برای پاسخدهی فرصت دارند. سوالات بخش شنیداری برای تمام داوطلبان زمان مختص خود را دارند. سوالات گرامر تستی هستند، اما سوالات بخش درک مطلب که با دو پاراگراف بلند ارائه می‌شوند برای برخی داوطلبان زمان گیر بوده و از فرصت پاسخدهی به سوالات تستی می‌کاهد. آگاه بودن به عوامل کندخوانی می‌تواند تا حد زیادی این معضل را برطرف کند. 

 چه عواملی مانع از تندخوانی در بخش Reading MSRT می‌شوند؟

از بین تمامی عوامل کندخوانی هفت مورد زیر از مهم‌ترین ها هستند:

۱. کلمه‌خوانی 

اگر داوطلبان به مهارت تندخوانی که شامل حذف حروف اضافه و بخش‌های کم تاثیر جمله است، تسلط کافی نداشته و یا دانش زبانی ناکافی داشته باشند، به کلمه خوانی روی می‌آورند. منظور از کلمه خوانی این است که خواننده‌ی مطلب به جای نگاه انداختن به متن و درک مفهوم جمله‌ها به صورت کلمه کلمه خوانش را انجام دهد و سپس سعی کند ارتباط معنایی ساختاری بین کلمات را درک کند. واضح است که کلمه خوانی باعث کندخوانی می‌شود و داوطلبان بایستی چشم خود را به جمله خوانی عادت بدهند. 

۲. بلند خواندن مطالب

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عادت دارند متون رو همزمان با نگاه انداختن زیر لب بخوانند، باید بدانید که به طرز چشمگیری سرعت تندخوانی Reading MSRT خود را در معرض خطر قرار داده‌اید. چرا که حین خواندن مغز خود را درگیر دو فعالیت همزمان درک و گفتار می‌کنید و بخشی از انرژی لازم برای تحلیل شما صرف تبدیل آنچه خوانده‌اید به صدا می‌شود. یک پروسه‌ی اضافی که مغز را عادت می‌دهد تا جای خوانده ها گفته ها را تحلیل کند، درحالی که سرعت پردازش به تنهایی بسیار بالاتر از سرعت خواندن با صدا و حتی زیر لب است! سعی کنید هنگام خواندن دیدن با چشم و تحلیل ذهنی، انرژی خود را صرف چیز دیگری نکنید. 

۳. بازگشت به عقب

یکی از عادات رایج اما غلط در خواندن متون انگلیسی، این است که بعد از یک بار خواندن مطالب به جمله یا سطور قبل بازگردید. اگر این عادت غلط را دارید باید تمرین کنید که در یک بار خواندن تمرکز کافی داشته باشید و جز در موارد ضروری به عقب باز نگردید. 

تندخوانی زبان

جز دیدن با چشم و درک با ذهن نباید انرژی را صرف چیز دیگری کنیم.

۴.دامنه واژگان محدود 

یکی از تاثیرگذارترین عوامل این است که داوطلب واژگان زیادی از متن را نمی‌داند و حین خواندن دچار سردرگمی می‌شود. برای حل این مشکل کافی است لغات پرتکرار آزمون MSRT که تقریبا در تمامی ادوار تکرار می‌شوند را بیاموزید. در وبلاگ آزمون زبان چندین مقاله را به دسته بندی واژگان پرتکرار انگلیسی اختصاص داده ایم که خواندن آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به وسعت بخشیدن به دامنه لغات بکند. همچنین در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام آزمون زبان به آدرس Azmoonzaban_com می‌توانید واژگان و نکات گرامری پرکاربرد آزمون MSRT را به صورت رایگان بیاموزید. 

۵. مکث بیش از اندازه

گاهی به دلیل عدم تمرکز حواس یا فشار استرس، دقیقه‌های ارزشمندی روی یک کلمه یا جمله می‌مانیم، بی‌آنکه در حال خواندن و پردازش باشیم. در این مواقع بایستی به خاطر بیاورید که در یک تله‌ی ذهنی برای حفظ تمرکز گیر افتاده‌اید.  سپس راه بهتری برای تمرکز مثل کشیدن چند نفس عمیق را جایگزین کنید. سپس به یک خوانش عمیق و سریع ادامه بدهید.

۶. شعاع دید

در نهایت ممکن است علت کندخوانی این باشد که حین خواندن روی یک شعاع دید کوچک مانند یک یا دوکلمه تمرکز می‌کنید. در مقابل شما افراد تندخوان قراردارند که به مرور و با تمرین خواندن، آموخته اند شعاع دید خود را وسعت ببخشند. و روی جمله‌ یا سطر تمرکز کنند. 

۷.گم شدن بین سطور

همانطور که در سال‌های آغاز دبستان، بسیار عقب ماندن از متن فارسی را تجربه کرده‌ایم و به مرور با رشد مهارت خواندن و نوشتن و درک مطلب این عادت را ترک کرده‌ایم، ممکن است برخی افراد در متون انگلیسی هم گم کردن خط را زیاد تجربه کنند. بهترین راه حل برای جلوگیری از این اتفاق نیز همان است که در دوره‌ی دبستان به کار می‌بردیم. اگر زیاد لای خطوط گم می‌شوید، سعی کنید همگام با خواندن، با مداد خط ببرید. گرچه راه‌حل درست‌تر و زمان‌برتر بیشتر کردن مطالعه‌ی انگلیسی است. 

 

پیشنهاد می‌‌کنیم پس از مطالعه‌ی منابع آزمون MSRT و تمرین موارد فوق، برای قرار گرفتن در شرایط آزمون واقعی و همچنین آشنایی با انواع سوالات آزمون، با ارائه کارنامه و پاسخ های تشریحی سوالات به آزمون‌های آزمایشی آزمون زبان مراجعه کنید.