بهترین برنامه مطالعاتی در آزمون زبان MSRT

اگر مقالات پیشین آزمون MSRT را مطالعه کرده باشید، با بهترین منابع آزمون MSRT و پرتکرارترین خطاهای گرامری داوطلبان آزمون MSRT آشنا شده‌اید. این که بدانیم کدام منابع برای آزمون استانداردتر هستند گام اول آمادگی آزمون است، اما سوال مهم‌تر ««چگونه بخوانیم» است. در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم و با اشاره به نکات و تکنیک‌ها، راه تهیه‌ی یک برنامه مطالعاتی آزمون MSRT را در اختیار مخاطبان قرارخواهیم داد. 

گام‌های تهیه برنامه مطالعاتی آزمون MSRT :

۱. مهلت را مشخص کنید. 

در وهله‌ی اول بایستی بدانید که برای کدام آزمون در چه تاریخی لازم است آمادگی کسب کنید و در مجموع چقدر زمان تا روز آزمون باقی مانده است. به طور مثال در دی ماه تصمیم می‌گیرید که برای آزمون MSRT در خردادماه آماده شوید، یعنی ۵ ماه تا آزمون فاصله‌‌ی زمانی وجود دارد. سپس باید تعیین کنید در این فاصله‌ی زمانی، به طور میانگین هفته‌ای چندساعت می‌توانید به مطالعه اختصاص دهید. به طور مثال اگر شاغل هستید و روزی ۸ ساعت کار می‌کنید، با احتساب ۸ ساعت خواب و ۴ ساعت امور روزمره، می‌توانید روزی حداقل ۴ ساعت در هر روز به مطالعه اختصاص دهید. اگر آخر هفته‌ها این زمان به ۶ ساعت برسد، به طور میانگین هفته‌ای ۲۵-۳۰ ساعت برای مطالعه وقت دارید. 

تعیین مهلت

تعیین مهلت و زمان اختصاص یافته به مطالعه ، خشت اول برنامه ریزی است.

۲. سطح فعلی و سطح مطلوب تعیین کنید.

می‌توانید از تست‌های تعیین سطح کمک بگیرید یا این‌که با قرارگرفتن در شرایط و زمان آزمون خود را محک بزنید. یکی از نمونه سوالات آزمون MSRT در مقاطع پیش را با تعیین زمان و پشت میز پاسخ دهید. و یا از بسته‌های آزمون آزمایشی ‌MSRT که در سایت آزمون زبان وجود دارد استفاده کنید و سطح فعلی خود را محک بزنید. سپس با توجه به نمره‌ی مدنظر دانشگاه‌های منتخب خود هدفی را تعیین کنید تا بدانید چطور برنامه‌ای باید طراحی کنید. 

۳. لیستی از منابع منتخب ایجاد کنید. 

در مقاله‌ی بهترین منابع آزمون MSRT بهترین و مفیدترین منابع آمادگی آزمون را معرفی کردیم. اما این منابع به طور عمومی برای میانگینی از شرکت کنندگان معرفی شده‌اند. ممکن است سطح گرامر شما از کتاب بتی آذر بالاتر و سطح شنیداری شما از کتاب KIT پایین‌تر باشد. در این مرحله، اگر سطح زبانی خود را به درستی تعیین کرده باشید می‌توانید با توجه به نقاط ضعف و قدرت خود از بین لیست بلندبالایی که برای منابع وجود دارد، منتخب‌های خود را شخصی سازی کنید و تصمیم بگیرید کدام کتاب‌ها برای شما مناسب اند! 

۴. اولویت بندی کنید.

برای اینکه اولویت‌های خود را مشخص کنید لازم است هر آنچه که در ذهن دارید را در یک لیست بدون ترتیب مشخص بنویسید. به طور مثال داوطلبی با طی مراحل ۱ و ۲ و ۳ متوجه می‌شود که در زمینه‌ی واژگان و شنیداری بسیار ضعیف است. تصمیم می‌گیرد منابع A B C را مطالعه کند. برای این که بداند به هرکدام چه زمانی اختصاص بدهد و با چه روشی مطالعه کند لیستی مشابه زیر تهیه می‌کند و هرچیزی که به ذهنش می‌رسد را در آن می‌نویسد:

  • مطالعه‌ی کتاب Essentiel words به طور کامل
  • مطالعه‌ی نیمه‌ی ناخوانده‌ی کتاب 504
  • دیدن یک فیلم بدون زیرنویس و سپس بررسی آن با زیرنویس یک بار در هفته
  • گوش دادن به پادکست‌های انگلیسی مرتبط با رشته‌ی تخصصی خودم و ...
اولویت بندی اهداف

تمام اهداف را بنویسید و با نمره‌دهی اولویت بندی کرده و روی مهم‌ترین‌ها وقت بیشتری بگذارید.

لیست شما می‌تواند ـ و باید ـ بلندتر از این حرف‌ها باشد و جزییات بیشتری را دربربگیرد. پس از نوشتن لیست سعی کنید به اهمیت و ضرورت هریک از آن‌ها از ۱-۵ نمره بدهید.و جلوی لیست بنویسید. حالا اولویت‌های شما مشخص می‌شوند. هر هدفی که نمره بیشتری به آن اختصاص داده‌اید به وقت بیشتر و فوری تر‌ی نیاز دارد. به این ترتیب با توجه به امتیازاتی که به هر برنامه داده‌اید، اولویت تعیین می‌کنید و برای مرحله‌ی نهایی آماده می‌شوید. 

۵. سبک مطالعه‌ی خود را انتخاب کنید. 

این مورد تنها و تنها به شما بستگی دارد که دوست دارید در کتابخانه مطالعه کنید یا پشت میز تحریر خودتان؟ دوست دارید شب‌ها بخوانید یا روز‌ها؟ ترجیح می‌دهید یک بار روزنامه خوانی و خط کشی کنید و سپس همان را مرور کنید.یا یک بار عمقی بخوانید و به حافظه بلندمدت بسپرید؟ واقعیت این است که شما بهتر از هرکسی می‌دانید چطور ممکن است بیشتر نتیجه بگیرید. پس از هر روشی که مطالعه می‌کنید، به نکات زیر توجه کنید: 

  • از ریشه‌یابی و هم‌خانواده/هم‌آوا/هم‌دیکته های واژگان غافل نشوید.(برای اطلاعات بیشتر مطلب لغات پرکاربرد MSRT را بخوانید. )
  • بعد از خواندن گرامر تست بزنید. ممکن است بعد از خواندن مطالب گرامری تصور کنید تمام آن را به خوبی فرا گرفته اید و مشکلی ندارید. اما اشتباهات کوچک و تعیین کننده همیشه در تست زدن نمایان می‌شوند. 
  • در کنار مطالعه‌ی کتب، از پادکست‌ها و فیلم‌ها غافل نشوید .سعی کنید گوش خود را به لهجه‌ی امریکن عادت دهید. از آنجایی که نمی‌دانید حوزه‌ی امتحانی شما پخش صوت مناسبی دارد.بهتر است مهارت شنیداری خود را با گوش دادن به انواع مختلف عادت دهید. 
  • اشتباهات رایج گرامری را بشناسید و پیش از شرکت در آزمون درباره‌ی چالش‌های داوطلبان ادوار گذشته مطالعه کنید. 
  • پس از انجام مطالعات و مدتی پیش از آزمون، در صورت امکان در آزمون‌های آزمایشی آنلاین معتبر MSRT شرکت کرده و با نقاط شعف خود پیش از آزمون اصلی مواجه شوید.